Czy skutki kryzysu są dla Ciebie odczuwalne we własnym życiu?

tak
nie

 

Ciekawe lekcje w Olsztynie

22.04.201723:17

Michał

olsztyn (1)Jaki obiekt kosmosu jest najbliżej Ziemi? Czy planety można zobaczyć gołym okiem? Ile lat będzie jeszcze „żyło” Słońce? Gdzie rodzą się i gdzie umierają gwiazdy? Na te i inne pytania gimnazjaliści z klasy I b ZS w Krzynowłodze Małej uzyskali odpowiedź 19 kwietnia podcas wizyty w olsztyńskim planetarium.

Obiekt ten od blisko czterdziestu lat stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Warmii i Mazur. Dzisiaj działa tu nowoczesny, cyfrowy system projekcyjny, w tym filmów wykonanych w technice FullDome. I gimnazjaliści mogli obejrzeć właśnie taki film zatytułowany „Nasz Wszechświat”.

Była  to kosmiczna podróż,  zaczynająca się w najbliższym otoczeniu Ziemi, przez obiekty Układu Słonecznego, następnie obszary narodzin i śmierci gwiazd, aż poza krańce Drogi Mlecznej, w bezkresne przestrzenie oddzielające obce galaktyki. Jednocześnie była to podróż w czasie – od mitów i teorii starożytnych greckich astronomów aż po współczesne obrazy rejestrowane przez największe  teleskopy.

Dodatkowo uczniowie wzięli udział w lekcji astronomicznej, prowadzonej przez pracownika planetarium. Astronom, prowadzący na żywo projekcję dydaktyczną zatytułowaną: „Obiekty bliskiego i dalekiego kosmosu”, właśnie  tak zaprezentował temat: niebo widziane z Olsztyna w dniu 19 kwietnia.

Ale naukę można pobierać nie tylko w murach muzealnych czy instytucjonalnych. I tak: krótki spacer olsztyńską starówką stał się lekcją architektury i sztuki. Wizyta w kinie na filmie pt. „Był sobie pies” mogła z kolei być lekcją życia – uwrażliwiania człowieka na potrzeby naszych czworonożnych przyjaciół. Zarazem jednak była to lekcja, na którą każdy uczeń udał się z wielką przyjemnością.

Jak więc widać, na przykładzie gimnazjalistów z Krzynowłogi Małej można udowodnić, że podróże kształcą. A zadbała o to wychowawczyni: Agnieszka Urbańską z opiekunką T. Lewandowską.

olsztyn (1)

olsztyn (2)

olsztyn (3)

patronat 3

Zalacznik 1_logotyp_m

KMZB

 

Harmonogram odbioru odpadow

LOGO WKU

 

panstwowa-komisja-wyborcza

 

harmonogram(3)

LBP_logo

Nota prawna Polityka prawności Wszelkie prawa zastrzeżone © Krzynowłoga Mała 2008

Projekt,

CMS,

hosting

-

Maxus Net Communications 2007