Czy skutki kryzysu są dla Ciebie odczuwalne we własnym życiu?

tak
nie

 

Dokarmiajmy ptaki zimą!

17.12.201713:01

Michał

ptaki (2)Czy warto dokarmiać ptaki w okresie zimowym? Oczywiście, że trzeba! Do takiego zachowania zachęcał uczniów ze Szkoły Podstawowej w Ulatowie-Adamach leśniczy Bogdan Bartoszewski. Pan leśniczy co roku odwiedza szkołę, żeby razem z naszymi uczniami rozpocząć sezon dokarmiania.

Jeśli zaczęliśmy dokarmianie, to róbmy to systematycznie – to jedna z zasad, które zalecił pan leśniczy. Nagłe zaprzestanie karmienia ptaków spowoduje, że te będą zdezorientowane i nie zdążą znaleźć innego źródła pokarmu.

Leśniczy jednak nie przyjechał tylko z dobrymi radami. Oprócz pogadanki pan Bogdan przywiózł do szkoły pokarm dla sikorek, by uczniowie mogli sami rozpocząć dokarmianie zwierzątek. Dzieci mogły dowiedzieć się ponadto od swojego gościa, że najlepiej jest zostawiać pokarm na krzewach w ogrodzie. Ptaki zimą są przystosowane do korzystania z naturalnych zasobów żywności. Jest sporo roślin, które tego pokarmu dostarczają np. użytkowe krzewy jagodowe, suche nasienniki bylin. Dlatego ptaszkom łatwiej będzie odnaleźć pokarm w naturalnych miejscach bytowania.

Jeśli jednak pozostawienie pokarmu w ogrodzie jest niemożliwe, trzeba montować karmniki. Zdaniem pana Bogdana powinny być one wykonane z naturalnych materiałów, nie malowane farbą ani lakierem. Najlepiej wsypywać do nich ziarna zbóż, płatki owsiane, kasze, nasiona lub gotowe mieszanki i kule tłuszczu z nasionami przygotowane specjalnie dla nich i sprzedawane w sklepach zoologicznych lub ogrodniczych. Pokarm trzeba sypać oszczędnie, aby szybko zniknął, a niezjedzony – nie zamarzał.

Dobrym pomysłem są też czerwone jabłka powieszone na bezlistnych krzewach, czy tłuszcz w doniczkach powieszonych do góry dnem. Takie karmniki będą tworzyć dzieci ze szkoły, by nauczyć się, jak pomagać swoim „mniejszym braciom”.

ptaki (1)

ptaki (2)

patronat 3

Zalacznik 1_logotyp_m

KMZB

 

Harmonogram odbioru odpadow

LOGO WKU

 

panstwowa-komisja-wyborcza

 

harmonogram(3)

LBP_logo

Nota prawna Polityka prawności Wszelkie prawa zastrzeżone © Krzynowłoga Mała 2008

Projekt,

CMS,

hosting

-

Maxus Net Communications 2007