„Narkotyki, dopalacze – nie tędy droga” – młodzieżowa debata w Krzynowłodze Małej
29.03.201812:30
Michał
Bardzo ważne wydarzenie miało miejsce tuż przed świętami wielkanocnymi w Szkole Podstawowej w Krzynowłodze Małej. Z inicjatywy dyrekcji, nauczycieli i Rady Rodziców odbyła się tu debata poświęcona zagrożeniom dla dzieci i młodzieży płynącym z dostępności narkotyków i dopalaczy. Udział w debacie wziął m.in. wójt Jerzy Humięcki.
Wydarzenie to było kontynuacją cyklu spotkań w ramach kampanii „Narkotyki, dopalacze – nie tędy droga” prowadzonej przez Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu oraz Kuratorium Oświaty w Warszawie. Głównym celem debaty było zwiększenie poziomu wiedzy nauczycieli, uczniów i rodziców o zagrożeniach związanych z narkotykami i dopalaczami, a także kształtowanie świadomości wśród dzieci i młodzieży szkolnej na temat negatywnego wpływu środków odurzających na człowieka oraz skutkach prawnych z tym związanych.
Oprócz wójta Jerzego Humięckiego w debacie uczestniczyli m.in. komendant Komisariatu Policji w Chorzelach Dariusz Andrzejewski wraz z dzielnicowym Dariuszem Piotrowskim, Marta Pęczkowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przasnyszu, Anna Brzostek z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Przasnyszu, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzynowłodze Małej Marzena Cichowska, dyrektor SP w Ulatowie-Adamach Danuta Łubińska oraz przewodnicząca Rady Rodziców Beata Kuklińska.
Oczywiście w debacie wzięli także udział uczniowie ze szkół w Krzynowłodze Małej, Ulatowie-Adamach i w Romanach-Seborach. Funkcję gospodarzy pełniła dyrektor Małgorzata Budna wraz ze swoim zastępcą Włodzimierzem Rudzińskim.
W części pierwszej, wykładowej, zgromadzeni mogli obejrzeć kilka filmów edukacyjnych i wysłuchać wystąpień ekspertów, w tym np. Anny Brzostek, która opowiedziała o emocjonalnych uwarunkowaniach uzależnień. Z kolei dzielnicowy Dariusz Piotrowski podkreślał, by młodzież nie uciekała przed problemami, ale starała się je rozwiązywać wspólnie z rodzicami, nauczycielami.
Następną część spotkania, którą poprowadziły nauczycielki z SP w Krzynowłodze: Aneta Roman i Agnieszka Szemplińska, miała wymiar praktyczny. Uczestnicy debaty w grupach mieli do wykonania zadania, podsumowujące przekazaną wiedzę.
Po intensywnej pracy liderzy grup zaprezentowali publiczności efekty swoich działań. Niejako w nagrodę za sumienną pracę każda z grup mogła obejrzeć występy artystyczne przygotowane przez społeczność szkoły.
W końcowej części debaty uczniowie klas gimnazjalnych IIb, IIIb pod kierunkiem Agnieszki Urbańskiej zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. „Samotny, bo nie kochany”. Występ ten skłonił do refleksji, podkreślił, jak ważne jest zaspokojenie wśród dzieci i młodzieży potrzeb miłości, zrozumienia, życzliwości, akceptacji, uwagi ze strony dorosłych. Dzięki ukształtowanemu systemowi wartości młodzi ludzie rzadziej sięgają po środki psychoaktywne. Spektakl wzbudził wielkie emocje, a aktorzy zostali nagrodzeni brawami.
Piękną puentą debaty było podsumowanie dokonane przez pedagog szkoły Anetę Roman i logopedę Agnieszkę Szemplińską, które były inicjatorkami i koordynatorkami całego spotkania.